Tepelná stabilita
Posouzení tepelné stability se provádí dle závazné normy ČSN 73 0540-2 Tepelná ochrana budov – Část 2: Požadavky. Tato norma uvádí požadavky na tepelnou stabilitu místností pro zimní i letní období. Pro zimní období je stanoven maximální pokles výsledné teploty v místnosti během teoretické otopné přestávky. Pro posouzení tepelné stability v letním období je předepsána nejvyšší denní teplota vzduchu v místnosti.
Hlavní benefity
Co získáte: Přehled o stavu budovy z hlediska tepelné stability. Návrh na opatření pro splnění požadavků ČSN 73 0540-2.
Pro koho:
- Developerské firmy
- Projekční firmy
- Majitelé nemovitosti
- Property management
Posouzení tepelné stability lze provést dvěma základními způsoby. Jedním z nich je klasická metoda, u které se posuzuje kritická místnost. Kritická místnost pro posouzení tepelné stability v zimním období je místnost s nejvyšším průměrným součinitelem prostupu tepla konstrukcí místnosti Um podle ČSN 73 0540-4. Kritická místnost pro posouzení tepelné stability v letním období je místnost s největší plochou přímo osluněných výplní otvorů orientovaných na Z, JZ, J, JV, V, a to v poměru k podlahové ploše přilehlého prostoru.
Klasická metoda je jednodušší, časově méně náročná. Kritické místnosti se posuzují samostatně, nezávisle na chování zbytku budovy. Tato metoda je ale spojena s vyššími náklady na realizaci opatření vedoucích ke splnění požadavků, neboť výpočet je méně podrobný a je nakloněn více na stranu bezpečnosti.
Druhou možností je dynamická simulace. Při této metodě se pomocí 3D modelu objektu simuluje reálné chování celé budovy během libovolného období. Výpočet je podrobnější, složitější a přesnější. Díky tomu jsou náklady na splnění normových požadavků nižší, neboť opatření jsou navrhnuta pouze tam, kde jsou opravdu potřeba.
Obr. 1: Model bytového domu včetně okolní zástavby pro dynamickou simulaci v programu DesignBuilder
Zaujala Vás možnost nechat si provést posouzení tepelné stability? Kontaktujte nás