Přehled kategorií
- Vše
- Nezařazené (9)
- Analýza (6)
- Certifikace budov (6)
- Energetický management (18)
- Legislativa (10)
- Měření (2)
- Snižování uhlíkové stopy (5)
- Uhlíková stopa (5)
- Úspory (6)
- Vtipné (1)
O našem blogu
Přečtěte si, proč tento blog píšeme. Najdete zde také informace pro přispěvovatele.
Návrh nové úpravy vyhlášky o energetickém auditu
Energetický audit a posudek jsou součástí jedné vyhlášky, ale podle nového návrhu budou rozděleny na dvě samostatné vyhlášky. V tomto článku se budeme zabývat navrhovanými změnami ve vyhlášce o energetickém auditu.
Zpřesnění vyhlášky
Vláda má připraven k projednání nový návrh vyhlášky o energetickém auditu, který by nahradil aktuální vyhlášku č. 480/2012 Sb., o energetickém auditu a energetickém posudku, ve znění vyhlášky č. 309/2016 Sb., z důvodu zpřesnění definic a způsobu vypracování energetického auditu.
Nově by vyhláška definovala způsob stanovení počtu zaměstnanců, výše ročního obratu a roční bilanční sumy rozvahy ve vztahu k zákonu č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, který v předchozí vyhlášce nebyl uveden.
Plán auditu se zjednodušuje
Další úpravou vyhlášky je vypracování plánu energetického auditu, který společně vypracuje zadavatel s auditorem, ve kterém se uvedou požadavky auditu, předmět auditu, cíle auditu, kritéria hodnocení, seznam dokumentů apod. Tento plán vychází z normy ČSN ISO 50002 - Energetické audity – Požadavky s návodem pro použití.
Dle navrhované vyhlášky se vypracovávaná zpráva o energetickém auditu zjednoduší na čtyři hlavní části (souhrn auditu, vymezení předmětu auditu, podrobnosti zprávy o provedeném auditu, přílohy) z důvodu, aby se i zadavatel snadno zorientoval ve zprávě.
V úvodní části zprávy, kterou je souhrn auditu, jsou zmíněné mimo identifikačních údajů zadavatele, také příležitosti ke snížení energetické náročnosti a program realizace těchto příležitostí. Detailnější vyhodnocení příležitostí, energetická bilance apod. jsou uvedeny v části „podrobnosti zprávy o provedeném auditu“. Díky tomuto rozdělení může zadavatel nalézt vyhodnocené příležitosti již v úvodu zprávy.
Výpočty zasáhnou větší změny
Za další dojde ke změně výpočtu v ekologickém a ekonomickém vyhodnocení. V ekologickém vyhodnocení se již nestanovuje dopad emisí znečišťujících látek a CO2, ale hodnotí se pouze dopad opatření na emise CO2.
V ekonomickém vyhodnocení se do výpočtu zahrne i reinvestice do zařízení v případě, že je doba životnosti kratší než doba hodnocení. Dále se do výpočtu zahrne i zůstatková hodnota zařízení, pokud je životnost zařízení delší, než je doba hodnocení. Následně budou příležitosti klasifikovány metodou vícekriteriálního hodnocení, jejíž kritéria a váha těchto kritérií se zvolí a uvedou v plánu energetického auditu. Výsledkem klasifikace bude stanovení priority realizace příležitosti.
Jasnější a připravenější audit
Závěrem, z uvedených připravovaných změn je zřejmá snaha o jasné stanovení, pro koho je energetický audit povinný, celkové zjednodušení energetického auditu z hlediska obsahu, lepší přípravu a průběh zpracování auditu. Zároveň je snaha o lepší a jednodušší pochopení energetického auditu ze strany zadavatele, aby i nepříliš technicky či ekonomicky znalý zadavatel porozuměl, jaké jsou závěry auditu.
- 9. únor, 2021
- Od: Tým enerfis
- Kategorie: Energetický management, Legislativa, Snižování uhlíkové stopy, Úspory