O našem blogu

Přečtěte si, proč tento blog píšeme. Najdete zde také informace pro přispěvovatele.

Více informací

Implementace ISO 50001 ve městech a obcích

Implementace normy ISO 50001 v městech a obcích představuje efektivní nástroj pro optimalizaci energetického hospodaření. Zavedení systému energetického managementu (EnMS) vede k úsporám energie, snížení provozních nákladů a zlepšení environmentální výkonnosti.

Implementace ISO 50001 ve městech a obcích

V kontextu rostoucích legislativních nároků na energetickou efektivitu a snahy o snížení nákladů na energie je pro města a obce řešením implementace normy ISO 50001  jako nástroj pro systematické řízení hospodaření s energií. Zavedení systému energetického managementu (EnMS) je účinná cesta vedoucí ke snížení provozních nákladů na energie díky efektivnějšímu využívání zdrojů, zlepšení energetické výkonnosti a dlouhodobému snižování dopadů na životní prostředí. Před samotnou implementací je však nezbytné provést důkladnou přípravu, která zajistí úspěšné zavedení a fungování systému energetického managementu.

Tato příprava zahrnuje několik klíčových kroků:

1. Zcela zásadní je získání podpory vedení a zapojení zainteresovaných stran. Je důležité definovat role a odpovědnosti jednotlivých členů týmu a zajistit jejich odpovídající školení a kompetence.

  • Vedení města či obce – starosta, rada a zastupitelstvo mají konečnou odpovědnost za celkové schválení a strategické směřování energetického managementu včetně přímé podpory zavádění EnMS. Celkově je důležité, aby vedení města bylo aktivně zapojeno a poskytovalo podporu nejen finanční, ale i politickou a strategickou. Bez toho není možné účinně zavést a udržovat systém energetického managementu dle ISO 50001.
  • Je třeba určit odpovědnost – jmenovat energetického manažera (interně/externě), který nese operativní zodpovědnost, řídí implementaci systému, sleduje spotřebu energie, analyzuje data a navrhuje konkrétní opatření na zvýšení energetické účinnosti. Spolupracující energetický tým, složený z odborníků na energetiku, technickou správu budov a finanční plánování provádí interní energetické audity, navrhuje opatření a dohlíží na jejich realizaci.
  • Zapojení klíčových zainteresovaných stran – vedoucí odborů a správy majetku, zaměstnanci úřadu a příspěvkových organizací a dodavatelé energií je nezbytné pro úspěšnou implementaci EnMS – jsou jeho součástí. Účastní se školení v rámci environmentální odpovědnosti a energetického povědomí a dle jejich pozice dalších odborných školení. Účast na odborných školeních je nezbytná pro úspěšnou implementaci EnMS, protože podporuje trvalé zlepšování energetické výkonnosti a plnění cílů ISO 50001.

2. Před implementací je nezbytné provést počáteční přezkoumání (interní energetický audit), které slouží jako základ pro stanovení priorit, měřitelných cílů a definování energetické politiky v oblasti energetického managementu. Přezkoumání zahrnuje:

  • Analýzu současné energetické výkonnosti: Shromáždění a vyhodnocení dat o spotřebě energie ve všech městských objektech a zařízeních za poslední 2-3 roky. Určení energetických ukazatelů -EnPIs (např. spotřeba elektřiny na m² podlahové plochy nebo spotřeba tepla na jednoho uživatele budovy).
  • Identifikaci hlavních oblastí spotřeby energie: Například veřejné osvětlení, školy, úřady, sportovní zařízení.
  • Posouzení stávajících postupů a systémů řízení energie: Zhodnocení efektivity současných opatření a identifikace potenciálních oblastí pro zlepšení.
  • Stanovení rozsahu a hranic systému - definování rozsahu EnMS znamená zahrnutí všech relevantních oblastí zahrnutých do systému: budovy (úřady, školy, sportovní zařízení, kulturní domy), infrastruktura (veřejné osvětlení, vodovody, kanalizace), doprava (služební vozidla).


3. ISO 50001 vyžaduje pravidelné sledování a měření energetické výkonnosti jako základ pro trvalé zlepšování. Pro efektivní řízení energie je klíčové zavést účinné systémy pro monitorování a měření spotřeby energie. To zahrnuje:

  • Instalaci vhodných měřicích zařízení: Zajištění přesného a spolehlivého sběru dat o spotřebě elektrické energie. Přesné údaje o spotřebě energie umožňují identifikovat oblasti s nadměrnou spotřebou, kde lze implementovat opatření na snížení spotřeby. Kontinuální monitoring umožňuje vyhodnotit efektivitu zavedených opatření (např. instalace LED osvětlení, optimalizace vytápění). Odhalení energetických ztrát (např. úniky tepla, neefektivní osvětlení) a optimalizace provozu zařízení je také cílem EnMS.
  • Implementaci softwarových nástrojů pro analýzu dat: Tyto nástroje pomáhají identifikovat trendy, anomálie a příležitosti pro úsporu energie. Detailní rozbor spotřeby podle budov, zařízení či časových intervalů identifikuje energetické špičky a oblasti s neefektivním využíváním energie a optimalizuje provozní parametry = náklady na energie. Přehledné reporty a vizualizace dat poskytují přesné informace pro strategická rozhodnutí vedení města.
  • Stanovení klíčových ukazatelů výkonnosti (KPI) umožňuje sledovat a kvantifikovat pokrok vůči stanoveným cílům a poskytuje jasný přehled o vývoji spotřeby energií a dosažení úspor. KPI může být energetická intenzita (např. kWh/m² u budov), úspora energie (např. snížení spotřeby energie o 10 % ročně), emise CO₂, náklady na energie nebo efektivita zařízení (např. kotlů, klimatizace). Pravidelné sledování a vyhodnocování těchto ukazatelů je zásadní pro neustálé zlepšování energetické výkonnosti, což umožňuje efektivní komunikaci výsledků.

Implementace normy ISO 50001 přináší jednoznačně výhody v oblasti energetické účinnosti a významné snížení provozních nákladů, nicméně během zavádění tohoto systému se mohou objevit určitá úskalí a potíže:

1. Formální přístup k implementaci - přístup, který se zaměřuje pouze na splnění formálních požadavků normy bez skutečného zájmu vedení o zlepšení energetické výkonnosti, může vést k neefektivnímu systému. Takový systém často postrádá praktickou aplikaci a nepřináší očekávané úspory. Je důležité, aby implementace byla prováděna s důrazem na reálné procesy a potřeby organizace, nikoli jen jako administrativní cvičení.

2. Nedostatečná komunikace o cílech, přínosech, ale i požadavcích systému může vést k nepochopení a odporu ze strany zaměstnanců. Je nezbytné zapojit všechny úrovně organizace do procesu implementace, poskytovat pravidelné informace a vytvářet prostředí, kde jsou zaměstnanci motivováni k aktivní účasti na zlepšování energetické výkonnosti.

3. Implementace ISO 50001 vyžaduje nemalé investice do lidských, finančních a technických zdrojů. Omezené finanční prostředky nebo nedostatečně kvalifikovaný personál mohou bránit efektivnímu zavedení systému. Zajištění adekvátního školení pro zaměstnance na všech úrovních je klíčové pro pochopení a správné aplikování principů energetického managementu a je přímo normou vyžadováno.

4. Bez efektivního systému monitorování a pravidelného vyhodnocování spotřeby energie je obtížné měřit pokrok a identifikovat oblasti pro zlepšení. Implementace vhodných nástrojů pro sběr a analýzu dat je zásadní pro informované rozhodování a neustálý cyklus zlepšování systému.

5. Nedostatečná nebo povrchní analýza současného stavu energetického hospodářství může vést k nesprávnému nastavení cílů a opatření, což ohrožuje efektivitu a účinnost EnMS. Důkladné počáteční přezkoumání, včetně energetického auditu, je klíčové pro identifikaci hlavních oblastí spotřeby a potenciálu úspor a úspěšné zavedení EnMS. Je vhodné se tedy již od počátku obrátit na odborníky a specialisty, kteří disponují potřebnými znalostmi a zkušenostmi.

Častým dotazem je reálná návratnost investice do implementace ISO 50001. Konkrétní výsledky a náklady se liší v závislosti na velikosti obce, stavu infrastruktury, rozsahu zavedených opatření, ale také výchozímu stavu, který je u každého města nebo obce jiný. Studie uvádějí nejčastější úspory energií v rozmezí 10–30 %, v závislosti na konkrétních podmínkách a opatřeních. Investice se tak může vrátit již po prvním roce zavedení EnMS, nejčastěji je však návratnost 2-5 let. Dotační programy na podporu zavádění energetického managementu dle ISO 50001 mohou významně snížit počáteční investiční náklady a být inspirací pro zavedení systému.

Obvyklá cena implementace a jaké jsou ceny za certifikační audit.

Podle počátečního stavu energetického managementu a rozsahu činností externích firem, počítejte s náklady na implementaci od 80 000 Kč až po 800 000 Kč bez DPH pro velká města. Náklady na samotnou certifikaci se obvykle pohybují taktéž od 80 000 Kč až po 150 000 Kč. Cena za tzv. dozorové audity, které se provádějí v následujících letech po prvotní certifikaci, se obvykle pohybuje na úrovni 50 % původního certifikačního auditu.

Jak dlouho trvá implementace normy a jak často se provádí dozorové audity? 

Velmi záleží na velikosti obce či města a složitosti jeho správní struktury, stejně tak na počtu objektů, zaměstnanců atd. Obvyklá doba implementace se pohybuje v řádu 2-6 měsíců.

Potřebujete vědět další podrobnosti k implementaci ISO 50001? Neváhejte nás kontaktovat na obchod@enerfis.cz, případně zavolejte na +420 222 766 950.